Lokum nasıl yapılır tarif

25 Eylül 2012 Salı, 21:17
lokum_tarifi.jpg

Özellikle bayram günlerinin vazgeçilmezleri arasındadır lokum.Değişik türden bir çok seçeneği mevcut olan lokumun tarihi eski türk milletine dayanmaktadır.

Lokum, misafir ikramlarında ve hediye olarak geleneksel bir tadımızdır. Anadolu’ya Perslerden geldiği düşünülmektedir. Peki evimizde lokum yapmak istersek nasıl yapılır?

Kullanılacak Malzemeler:

2 su bardağı toz şeker

2 çorba kaşığı nişasta

½ nohut kadar krem tartar

4 çorba kaşığı Hindistan cevizi

Hazırlanışı:

Şekeri bir tencereye koyup, üzerine 2 su bardağı su ilave edip, kaynatın. Krem tartarı 1 çorba kaşığı suda eritip, kaynayan şekerli suya ilave edin. Şekerin üzerindeki köpükleri bir kağıt yardımı ile toplayın. (kağıdı köpüğe yapıştırıp, hemen çekin) Nişastayı 1 kahve fincanı su ile ezin ve karıştırın. Kaynayan şuruptan, 1-2 kaşık nişastaya katıp, ılıklaştırın. Nişastayı şuruba katıp, karıştırarak koyu bir kıvama getirin.(kıvamı, soğuk suya 1-2 damla nişastalı şekerden koyun, hemen katılaşıyorsa kıvam olmuştur) Ateşten alın ve dikdörtgen veya kare bir tepsiye Hindistan cevizinin yarısını ekleyin. Üzerine lokumu dökün ve kaşıkla yayın. Üzerine kalan Hindistan cevizini yayın ve donunca karelere kesin ve ikram edin. Lokumu ocaktan alınca, içerisine bir avuç fındık veya fıstık katıp, karıştırıp, dondurursanız, fındıklı-fıstıklı lokum yapmış olursunuz.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz