Doğumdan sonra kilo vermenin en kolay yolları

23 Ağustos 2013 Cuma, 02:00
hamileliksonrasikiloverme

Birçok kadın hamilelik döneminde aldığı kiloları geri veremediklerinden yakınır. Ancak doğum sonrası kilo verme yolları vardır ve bunlar çok kolay uygulanabilir.

Doğumun ardından kadınlar aldıkları kiloları verememekten şikayet etse de uzmanlar bunun oldukça kolay olduğunu vurguluyor. Hamilelik döneminde kadınların 8 ila 12 kilo almasının normal olarak karşılandığını vurgulayan uzmanlar, bu kiloların kişiden kişiye değiştiğini belirtiyor.

Her insanın metabolizmasının farklı olduğunu ifade eden uzmanlar, bu nedenle alınan kiloların her kadın için farklı hesaplanması gerektiğini söylüyor.

Doğumun gerçekleşmesinin ardından kadınların büyük bir çoğunluğunun kilo sorunu yaşadığını ve vücutlarındaki değişimle ilgili kaygı duyduğunu belirten uzmanlar, bu değişimin korkutmaması gerektiğini, hamileliğin olağanüstü bir olay olduğunu ve bu dönemde kadınların vücut yapısına takılmaması gerektiğine işaret ediyor. Ayrıca bu dönemin geçici olduğu, bebek dünyaya geldikten sonra da çok farklı doğum sonrası kilo verme yolları bulunduğu vurgulanıyor.

Doğum sonrası kilo verme yolları arasında düzenli bir beslenme alışkanlığının edinilmesi gösteriliyor. Sağlıklı bir diyet yapılarak ayda 1 ila 2 kilonun verilebileceğini belirten uzmanlar, kalori alımının kesinlikle kısıtlanmaması gerektiğinin altını çiziyor. Kalori alımının azaltılması durumunda anne sütünde azalma olabileceği, bunun da bebeğin yeterli beslenememesi anlamına geleceğine vurgu yapılıyor. Ayrı zamanda doğumun hemen ardından yapılan diyetlerin de zararlı olabileceği uyarısında bulunuluyor. Emziren annelerin protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, süt, yumurta peynirin oldukça önemli olduğu, bu besinlerin her gün düzenli olarak yenmesi gerektiği belirtiliyor.

Doğum sonrası kilo vermenin yolları arandığında uzmanlar et, tavuk veya balık tüketimini öneriyor. Bunlar düzenli ve norma bir şekilde tüketilirse doğum sonrasında alınan kiloların verilmesinin kolaylaşacağına vurgu yapılıyor. Ayrıca uzman hekimin önereceği egzersizlerin de kilo vermeyi kolaylaştıracağı ifade ediliyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz