D vitamininin önemi

18 Kasım 2012 Pazar, 14:30
D vitamini eksikliği, bu hastalıklara neden oluyor

Güçlü kemikler ve beslenme denilince akla ilk gelen kalsiyum olsa da aslında D vitamini kalsiyum kadar önemli. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, A’dan Z’ye D vitaminini ve D vitamini eksiklğinde oluşan hastalıkları anlatıyor.

Kemiklerimiz için en önemlisinin kalsiyum olduğunu düşünsek de D vitamini de kalsiyum kadar önemli. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak D vitaminini ile ilgili tüm gerçekleri anlatıyor:

“Son birkaç yıldır güneşe çıkamayan pek çok bireyle tanıştım. Tedbirli olmak da fayda var ama araştırmalar, güneş ışınları sayesinde vücudun ürettiği D vitaminin yetersizliğinin kanser, diyabet, bazı otoimmun rahatsızlıkları ve hatta kilo almaya da sebep olduğunu gösteriyor.

D vitamini, kalsiyum metabolizmasını düzenleyerek vücut tarafından emilimini sağlar. D vitamini eksikliğinde kemikler güçsüzleşir. Yetişkinlerde D vitamini azlığı, kemiklerde deformasyon ve osteoporoza sebep olur. Çocuklardaysa, raşitizme…

D vitamini, güneş ışınlarıyla vücut tarafından üretilir. Karaciğer ve böbrek, bu öğeyi aktif duruma getirir. Bunun için güneşin tepede olduğu saatler dışında, haftada 2-3 gün 15-30 dakika ışıktan yararlanılmalı. Koyu ten rengine sahip bireylerde D vitamini sentezi daha zordur. Açık tenlilerdeyse 10-15 dakika güneşten faydalanmak yeterli olur.

D vitamini ve kanser
Yapılan çalışmalarda, D vitamininin kolon kanseri riskini azaltabileceği tespit edildi. Meme, prostat ve diğer kanser türleri için yapılan araştırmalarsa devam ediyor.

D vitamini ve depresyon
Aralarındaki ilişki tam olarak netliğe kavuşmamakla birlikte, yapılan araştırmalar düşük D vitaminin, yaşlılarda depresyon eğiliminde artışa yol açtığını gösteriyor.

D vitamini ve kilo alımı
Menopoz sonrası, birçok kadın kilo almaktadır. Yeterli D vitamini ve kalsiyum, kilo alımını yavaşlatıyor. Yapılan çalışmalara göre; D vitamini ve kalsiyum eksikliğinde, kilo alma ve kiloyu koruyamama eğilimi ortaya çıkıyor.

D vitamini ve çocuklar
Yeterli D vitamini alan çocuklarda, tip 1 diyabet gelişme riski düşük. Yetersizliğiyse çocukluk döneminde astıma sebep olabiliyor. Astımı ve düşük D vitamini seviyesi olan çocuklar, daha fazla atak yaşamakta ve daha sık ilaç tedavisi görmekte.

D vitamini ve besinler
Somon, orkinos, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklar, D vitaminin iyi kaynakları arasında. 85 gram pişmiş somonla, neredeyse günlük ihtiyacın iki katı D vitamini sağlanabilir. Yumurta sarısı ve yoğurt da tüketilmeli.

D vitamini takviyeleri
Ülkemizde, kış mevsimi dışında kalan zamanlarda güneş ışınlarından yararlanma olanağı olması, önemli bir avantaj. Genellikle üç yaşından büyük çocuk ve yetişkinler, güneş ışınları aracılığıyla D vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ancak gebe ve emziren kadınlarla, tesettürlülerin, D vitamini takviyesi almaları gerekebilir.

D2 veya D3 vitamini?
D vitamini takviyelerinde, D2 ve D3 formları da bulunur. İkisi aynı değildir. D3’ü, vücut kendisi üretir ve son yapılan araştırmalar D3 vitaminin, vücuttaki D vitamini seviyesini artırmakta üç kat daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

D vitamini ve diğer ilaçlar
Eğer steroid kullanıyorsanız D vitamini takviyesi için mutlaka hekiminize danışın. Aynı durum zayıflama ilaçları içerisinde bulunan orlistat ve bazı kolesterol düşürücü ilaçları içinde geçerli.

Kimler risk altında?
Araştırmalar, tüm yaş gruplarında D vitamini eksikliği yaşanabileceğini gösteriyor. Eğer, yumurta sarısı, peynir ve somon gibi yağlı balıklar beslenme planınız içerisinde yer almıyorsa, D vitamini eksikliği yaşama ihtimaliniz artar. Birçok bireyde D vitamini eksikliği hiçbir belirti göstermez. Ancak,
* Obezite
* Çölyak gibi sindirim hastalıkları
* 50 yaşın üzerinde olmak risk altında olduğunuzu gösterir”.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz